Industrial Mitsubishi PLC Controller Programmable AJ65VBTCE2-16T
Changsha Zhinian Automation Equipment Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Place of Origin : China/Japan
Brand Name : Mistubishi
Model Number : AJ65VBTCE2-16T, AJ65VBTCE2-16T
Packaging Details : Carton packaging
Supply Ability : 10pc/per week
MOQ : 1/pc
Payment Terms : T/T, western union
Delivery Time : Within 3 Working Days
Shipping by : DHL,UPS,Fedex and EMS
Package : professional anti-static bag
Warranty : 1 year
Payment term : T/T, West Union
MOQ : 1 Set
Port : Guangdong, Dongguan, Shenzhen or as your selection
Contact Now
Industrial Control Mistubishi AJ65VBTCE2-16T PLC Controller Programmable
16 output points: 12/24 V DC (0.1 A), transistor output (sink type), 2-wire type
Output points: 16 points.
Voltage: DC12/24V.
OFF leakage current: 0.1mA.
Output type: transistor output (type sink).
Response time: 2ms.
8 points / a common end.
20 point terminal station.
With heat protection.
With short circuit protection.
With the surge absorber.
Number of Outputs 16 Representative Standard CE / UL
Leakage current when OFF(mA) 0.1 mA or Less Output answer time 2ms
Terminal shape Screw/ Two-Piece Terminal Block Maximum Switching Voltage(V) DC12/24V
External connection 2-Wire I/O unit power supply current 80 mA or Less
Rated load current (rated opening/closing current) 0.5A - -
Item Description
Number of output points 16 points
Isolation method Photocoupler
Rated load voltage 12/24 VDC (Ripple ration: within 5%)
Operating load voltage range 10.2 to 26.4 VDC
Max load current 0.1A/point, 1.6A/ common
Max inrush current 0.7A, 10ms or less
Leakage current at OFF 0.1mA or lower
Max voltage drop at ON 0.1VDC or lower(TYP) 0.1A 0.2VDC or lower(MAX) 0.1A
Output type Sink type
Protection function Overload protection, overvoltage protection, overheat protection
Response time OFF to ON 1ms or less
ON to OFF 1ms or less (resistive load)
External power supply for output part Voltage 12/24VDC (ripple ratio: within 5%) (allowable voltage range 10.2 to 26.4VDC)
Current 10mA or lower(at 24VDC and all points ON), excluding external load current